Blog o šití

A nejen o něm. Taky o slow fashion, o knihách, o mých nápadech, mojí cestě a tak trochu o mně.


Úvodní odstavec čtenářům sděluje hlavní téma článku. Pokud jej zobrazíte i v přehledu všech článků, pomůžete čtenářům s rozhodováním, který příspěvek je pro ně zajímavý. Nezapomeňte úvodní odstavec odlišit od zbytku textu. V následujících řádcích najdete další tipy, jak články upravovat.

Pokud jste si už někdy zkusili něco ušít, dobře víte, kolik odstřižků a zbytků látky po každým projektu zůstane. A jestli jste taky trochu "zero waste" smýšlející člověk jako já, určitě jste taky nad odpadkovým košem váhali a přemýšleli, jestli by se ty kousky látky ještě nedaly nějak využít.

Jak vznikal a jak dopadl můj lednový projekt - mikina ze zbytků látek.

Začátek roku je u mě ve znamení záchrany oblečení. Vyrobila jsem si tu pěknou hromádku věcí, co potřebujou nějakou tu drobnou opravičku.

Tentokrát jsem vám sepsala návod na taštičku na zip. Nebo peněženku na drobný. Záleží, jakou velikost si ušijete.
Návod je tentokrát trošku složitější než ty předchozí. Taky už bylo na čase, že? Nebojte se, určitě to zvládnete. Všechno jsem podrobně nafotila.

YESSS! Konečně. Konečně zase jedna kniha, kterou můžu s čistým svědomím doporučit. Tady máte rychlou krátkou recenzi, jak vidím knihu mýma očima.

Minulej tejden jsme si šili nahřívací polštářek. Dneska vám ukážu, jak si na něj úplně jednoduše ušít povlak. Ten by měl bejt vhodnej i do mikrovlnky, takže žádný zipy, žádný knoflíky, jen jednoduchý rovný šití.

Zima ještě zdaleka nekončí, tak si pojďte se mnou ušít nahřívací polštářek. Já šila maličkatej za krk nebo na bolavej kloub, ale klidně si můžete ušít velikej přes celý záda.

Další jednoduchá věc, na kterou můžete spotřebovat zbytky látek, jsou ponožky. Taky na ně ale můžete využít starší tričko nebo mikču, co už nechcete nosit.

Zůstávají vám po šití zbytky látek? Nebo máte flek na svým oblíbeným tričku, ale úplně vyhodit se vám ho ještě nechce? Mám tu tip, jak je využít. Ušijte si jednoduchou čelenku z úpletu.

Nedokážu už říct, kolikrát jsem si při šití shodila krabičku se špendlíkama na zem. Většinou ve chvíli, kdy jsem to potřebovala úplně nejmíň. A kolik času jsem pak s plnou pusou nadávek strávila na kolenou. Tou poslední kapkou byl třicátej špendlík zapíchnutej v noze. A tak přišel čas na jehelníček.

Všichni rekapitulujou. Tak já taky. Velmi stručně.
Rok 2021 utekl hrozně rychle. Trochu za to může covid, zavřený okresy, hranice, obchody, sportoviště, hospody a podobný srandy.

Já se tady pořád oháním pojmy jako Slow Fashion, Zero Waste, Sustainability a konečně mě taky napadlo, že bych vám třeba mohla říct, co to vlastně je :-). Nebojte se a pojďte na to mrknout, žádný dlouhý teorie to nejsou

Jelikož jsem cvok a potřebuju domů každičkou knížku, kterou potkám a která se týká aspoň trochu ekologie, Zero Waste a podobnejch věcí, musela jsem nutně mít i tuhle.
Knížka je o plastech v mořích a oceánech a určitě stojí za přečtení ale...

Ještě nedávno jsme brblali, že je teprve září a v obchodech už chystají vánoční zboží. A najednou je tu prosinec a Vánoce za dveřma. Čas začíná zrychlovat (jako vždycky touhle dobou) a stres narůstá. Tak se chvilku zastavte, uvařte si kakao, vytáhněte kousek látky a pusťte se do šití. Nafotila jsem pro vás jednoduchý návod, jak si ušít ozdoby...


Kniha, která mi otevřela oči.
Příběh skříně
O tom, jak funguje módní průmysl
Veronika Blabla Hubková

S různými certifikáty, zkratkami a označením látek se setkáváme čím dál častěji. Co to ale všechno vlastně znamená? Je každý certifikát zárukou kvality a udržitelnosti? A nevymýšlí si výrobci tak trochu?Ty nejpoužívanější a nejdůležitější certifikáty vám teď ukážu.

Byly v módě, když jsem byla malá holka a teď jsou zase :-) Jako všechno, i tenhle kousek se po letech zase vrátil do našich šatníků.

13. Slou Days

10.10.2021

Kamilu Boudovou žeru, to se asi nedá jinak napsat. Mám její knížky, časopis, odebírám newslettery, sleduju ji na instagramu, na facebooku, na webu Slou.cz, prostě všude.

Dneska tu pro vás mám další z návodů, na který můžete použít zbytky a odstřižky látek nebo vyřazený oblečení, co má třeba někde flíček či dírku.