Jak vyrobit jehelníček

12.01.2022

Nedokážu už říct, kolikrát jsem si při šití shodila krabičku se špendlíkama na zem. Většinou ve chvíli, kdy jsem to potřebovala úplně nejmíň. A kolik času jsem pak s plnou pusou nadávek strávila na kolenou. Tou poslední kapkou byl třicátej špendlík zapíchnutej v noze. A tak přišel čas na jehelníček.Nejsem úplně fanda jehelníčků. Takže jsem si musela nejdřív 150krát vysypat krabičku a 30krát šlápnout na špendlík, než jsem tomu dala šanci. 

Pamatuju si, že moje babička měla na špendlíky takovej červenej magnetickej kalíšek. Podle mě to byla ta nejpraktičtější věc na světě. A dneska nesehnatelná :-(.

Tak pojďme na to. Záměrně tentokrát nemluvím o ušití jehelníčku, protože šít budeme dneska jen maličko a v ruce.


Na pruhovanej jehelníček budete potřebovat:

  • kousek látky (pruhovaný nebo jakýkoliv jiný),
  • víčko od sklenice, ideálně takový to trošku vyšší, o průměru asi 5 - 8 cm, 
  • kousek kartónu a tužku,
  • vatu,
  • jehlu a nit,
  • nůžky na papír a nůžky na látku.Na karton si obkreslete víčko a vystřihněte. Bude potřeba vystřihnout tak, aby vám zapadlo přesně do víčka. Takže pravděpodobně budete muset obkreslený kolečko trošku zmenšit. Pozor, nestrčte si kolečko do víčka úplně, nemuselo by vám jít vyndat :-). Z látky vystřihnete dostatečně velký kolečko. Já mám víčko s průměrem 6,5 cm a kolečko z látky má průměr asi 15 cm. Když nemáte kružítko, můžete obkreslit talířek, jako já.

Látkový kolečko potom po obvodu ručně prošijte asi 1 cm od okraje stehovacím stehem. To je takovej ten nejjednodušší a nejrychlejší - nahoru, dolu, nahoru, dolu :-) Nezapošívejte a nechte si oba konce nitě volný.Lehce si stáhněte kolečko jakoby do mističky. Pak vezměte hroudu vaty a strčte ji do mističky, připlácněte kolečkem z kartonu a stáhněte. Svažte konce nitě pevně dohromady, odstřihněte a......a už jen zastrčte do víčka kartonem dolů. Pokud jste si udělali kolečko tak akorát velký, látka vám ho tam ještě utěsní a bude ve víčku držet jak přibitý :-)


Na jehelníček "kaktus" budete potřebovat:

  • prťavej květináček - seženete v hobby marketech za pár korun, tenhle má horní průměr 4,5 cm,
  • zelenou látku a nůžky na látku,
  • kousek zelený bavlnky a jehlu,
  • vatu.


Znova obkreslete talířek (průměr 15 cm) a nakreslený kolečko prošijte stehovacím stehem. Já tentokrát použila úplet, tak jsem pro jistotu vzala dvě vrstvy látky. Vystřihněte kolečko asi 1 cm od sešití a stáhněte do mističky (na fotce je "kulička", ale to jen proto, abych si ověřila, jestli mi vyjde velikost). Koule by měla bejt větší než květináč, abysme ji na závěr jen nacpali do květináče a nemuseli ji tam lepit.Do mističky nacpěte hroudu vaty, stáhněte a pevně zavažte. Teď budete vzniklou zelenou kouli prošívat skrz naskrz asi 8x dokola. Vezměte si na to dostatečně dlouhou jehlu. Vždycky píchněte nahoru do středu koule, propíchněte skrz až dospodu koule a znovu. Rovnejte si u toho nit tak, aby byla vždycky o kousek vedle a vznikly tak ty správný "kaktusový záhyby". Nakonec vespod zapošijte.  Bude z toho zatím taková zelená dýně.Teď je potřeba kouli trochu vytvarovat a spodním koncem ji nacpat ideálně trochu silou do květináčku. A je hotovo.


Když si do jehelníčku nacpete moc vaty a uděláte si z toho skoro šutr, jdou pak do něj hůř zapíchat špendlíky, tak opatrně.

Testovala jsem úplet s elastanem a bavlněný plátno. Rozdíl v tom nevidím, takže použijte to, co doma najdete.

Kaktus je sice krásnej a roztomilej, ale není moc praktickej. Když máte jen jednu ruku na zapichování špendlíků, často se vám díky malý základně povalí, zhroutí nebo uhne. Jehelníček z víčka od sklenice je oproti němu krásně stabilní  :-).
Tak co? Jak se vám to povedlo? Dneska to bylo dost jednoduchý. Vlastně bych řekla, že ideální pro tvoření s dětma. 

Pochlubte se svýma výrobkama, budu ráda.

Díky za přečtení a pokud se vám můj návod líbil, můžete mi tady koupit kafčo :-).