Lepší šatník Lepší svět

10.02.2022

YESSS! Konečně. Konečně zase jedna kniha, kterou můžu s čistým svědomím doporučit. Tady máte rychlou krátkou recenzi, jak vidím knihu mýma očima.



Vypřála jsem si ji k Vánocům a položila ji na svou hromádku dvaceti knih na nočním stolku. Včera večer na mě dolehla únava a kašel, tak jsem se zachumlala pod deku a zhruba z poloviny komínku vytáhla tenhle Lepší šatník Lepší svět. Třičtvrtě knížky jsem přečetla ještě večer, zbytek dneska dopoledne. A teď hned se s váma musím podělit.

Ježíšek mi knihu předával se slovy: "Ale myslím, že je to jen taková dyzajnovka a obsahem budeš zklamaná". Mám radost, že je Ježíšek tentokrát splet.

Knížka začíná příběhem NILY. NILA je značka obchodů s udržitelnýma produktama, hlavně s oblečením. Evu Urbanovou a NILU sleduju už dlouho. Má skvělej podcast a její touha po udržitelnosti je ohromně inspirativní. Bohužel sortiment NILY je nad moje finanční možnosti. Tak mám aspoň knížku. V příběhu NILY bych sama pro sebe uvítala, kdyby byl podrobnější. Je tam zmínka o pár přešlapech a omylech, ale celkově ve mně vyprávění budí dojem, že vše od začátku běželo jak po másle. Ne, že bych jí to nepřála, přeju jí to moc, ale z vlastní zkušenosti vím, že začátky podnikání bývaj sakra těžký a asi by mi pomohlo, kdybych věděla, že i NILA se o svůj úspěch musela rvát. Čistě pro můj lepší pocit z mejch začátků podnikání.

Část s názvem "Co je udržitelná móda?" jsem prošla rychle a bez nadšení. Četla jsem to už stokrát od stovky různejch autorů a párkrát o tom sama někde psala. Tady mě nemůže nic překvapit. Ale já jsem v tomhle trochu cvok a trochu fanatik. Do knížky tohle téma rozhodně patří a nebyla by bez toho úplná. Pro spoustu lidí to budou důležitý a nový informace.

Zbytek knížky mě ovšem dostal. Občas mě zatlačil do polštáře, občas zvednul z postele, občas se mi chtělo křičet "konečně to někdo napsal", "konečně to vím". Je to krásnej ucelenej přehled o všem, co se týká našeho oblečení.

O osobních hodnotách a o tom, jak si poskládat svůj šatník. O materiálech, jejich původu, výrobě, likvidaci. O tom, jak se o svoje oblečení starat a proč je to tak důležitý.

Kdybych vám měla doporučit přečíst jen jednu jedinou kapitolu, bude to ta o vlně. Člověk by řekl, že vlna je jeden z nejekologičtějších materiálů. Nenapadlo by mě, co všechno může bejt na vlně špatně. Co je to "mulesing" si má čtenář sám dohledat. Já to teda dělat nebudu. Brečela bych dva dny a měla z toho noční můry ještě za rok, to je jasný.

Knížka dál podrobně rozebírá například i výrobu denimu, outdoorovýho oblečení nebo koženejch výrobků. Můžu vám zaručit, že vždycky v každý kapitole vás něco překvapí.

V poslední části narazíte na témata jako greenwashing, dětská práce a náš vliv na děti.



Někde ke konci knížky mě přepadnul silnej pocit, že je špatně úplně všechno a nikdo by si už nikdy neměl koupit nic na sebe. Možná k tomu dojdete taky. Nic si z toho nedělejte, tak hrozný to není. Úplně největším problémem dnešní doby je podle všeho nadprodukce a to, jaký ohromný množství nekvalitních věcí jsme schopný nakoupit jen proto, že na to máme. A přitom to vůbec nepotřebujeme. Musíme prostě jen při nakupování víc přemejšlet a nepřehánět to. Když se při tom ještě mrkneme, jestli má oblečení certifikaci, že je materiál z etickýho chovu nebo ekologickýho pěstování, uděláme hrozně moc.

Nikdo z nás totiž ve skutečnosti nepotřebuje 100 triček nebo 15 párů rukavic. A to vím z vlastní zkušenosti.

Knížka je krásná, dyzajnová. Budete ji rádi otevírat nebo ji jen tak zavřenou držet v ruce. Ilustrace tam úplně pasujou a líbí se mi. Oddíly s fotkama jsem nejdřív úplně nepochopila, ale nakonec se i mně zdá, že knížku pěkně doplňujou a celý to do sebe hezky zapadá.

A ačkoliv mám letos v plánu spoustu svejch knížek poslat dál, tuhle si doma nechám.