Jak ušít pytlíček na brýle nebo mobil

01.10.2021

Dneska tu pro vás mám další z návodů, na který můžete použít zbytky a odstřižky látek nebo vyřazený oblečení, co má třeba někde flíček či dírku.  


Látku vybírejte tak, aby byla vhodná na brýle. Čím měkčí a huňatější bude, tím líp vám brýle ochrání. Já použila nepočesanou teplákovinu.

K šití budete kromě látek potřebovat šicí stroje rovnosteh a overlock, pravítko a křídu nebo řezací kolečko a podložku, dál tkaničku, nůžky a nit v odpovídající barvě. 

Pokud nemáte overlock, dá se všechno bez problémů obšít cikcak stehem na rovnostehu :-)

Využít můžete i úplně malinký zbytky látek. Stačí, když vystříháte kousky tak, aby vám po sešití vyšel čtverec o velikosti 20 x 20 cm. 


Já našla dva ladící kousky teplákoviny a po chvilce koumání jsem střihla takhle. Tmavou část jsem se ještě rozhodla ozdobit kolečkem z úplnýho zbytečku modrý látky. Na obkreslování koleček používám skleničku, protože je hezky vidět dovnitř :-) Vidím tak, jak bude ve finále vypadat vzor na kolečku.


Kolečko jsem podžehlila nažehlovacím vlizelínem (ale není to nutný), přišpendlila na tmavou látku a prošila párkrát dokola na rovnostehu. 


Jednotlivý kousky látek jsem sešila dohromady na overlocku a i celý sešitý čtverec potom začistila kolem dokola.


Hotový čtverec jsem přeložila na polovinu a sešila na rovnostehu do "L" tak, aby vznikl tvar pytlíčku. 

Důležité - 2 cm pod horním okrajem je potřeba nechat nesešitou mezeru 2 cm na protažení tkaničky. A nezapomeňte zapošívat, ať se vám to potom nepáře :-). Zapošití na rovnostehu znamená, že při ukončení šití projedete znovu pár stehů zpátky a pak zase dopředu.

Horní okraj jsem založila na šířku 2 cm. Švy rozložila od sebe, a rozžehlila.


Založený okraj jsem prošila v šířce necelé 2 cm kolem dokola na rovnostehu. Je důležité, aby bylo prošití v šířce o cca 2 - 3 mm menší než 2 cm, aby se založená látka hezky prošila.

Když pytlíček potom otočíte lícem navrch, vznikne vám ve švu horního okraje dírka na protažení tkaničky.


Při protažení tkaničky tunýlkem si pomožte zavíracím špendlíkem. Nebo omotejte konec tkaničky izolepou tak, aby vznikla pevná špička. Já místo tkaničky použila ucho od dárkový papírový tašky, která už dosloužila, takže můj pytlíček na brýle je 100 % Zero Waste a eko :-)

Pytlíček jsem sice šila na sluneční brýle, ale tvarově mi sedí ideálně i na mobil, případně i na nějaký drobnosti jako kosmetika atd. Takže ho používám vlastně pořád a zjistila jsem, že bych jich potřebovala několik.Jak se vám návod líbil? Byl pro vás srozumitelný?

Zkusili jste si pytlíček taky ušít?


A jestli Vás moje návody baví, můžete mi třeba koupit kafčo :-)