Jak se vyznat v certifikátech a označení látek?

10.11.2021

S různými certifikáty, zkratkami a označením látek se setkáváme čím dál častěji. Co to ale všechno vlastně znamená? Je každý certifikát zárukou kvality a udržitelnosti? A nevymýšlí si výrobci tak trochu?
Ty nejpoužívanější a nejdůležitější certifikáty vám teď ukážu.



Bio (organic) cotton

Tohle označení je poněkud zavádějící. U textilu neexistují zatím žádný normy a zákony, který by upravovaly, co může a nemůže mít označení "bio". A jednotlivý značky si díky tomu vyrábějí svoje "bio certifikáty", jak se jim zlíbí. Proto může tričko v řetězci s označením bio ve skutečnosti obsahovat klidně i jen pár procent bio bavlny.

Je potřeba se při nákupu zamyslet. Když uvidíte v obchodě tričko z bio bavlny za 250 Kč, nevěřte mu. A i kdyby teda nakonec z tý bio bavlny opravdu bylo, znamená to jedině to, že prodejce sedřel z kůže jak pěstitele bavlny, tak i švadlenku, která tričko ušila. Ale o tomhle smutným tématu se rozepíšu jindy, zatím doporučuju ke shlédnutí dokument The True Cost.

Můžete dokonce narazit i na logo Organic Cotton od americký společnosti, která se takhle rozhodla jen dát vědět, že někde taky existuje organická bavlna. Ale ne v oblečení, který si právě kupujete. Co dodat... některý věci asi nikdy nepochopím.

Mimochodem víte, co je to Greenwashing? Podle mě je to přesně tohle. Když se firma (nebo výrobek) tváří jako super ekologická. Hlásá do světa, jak je skvělá, udržitelná a co všechno dělá pro planetu a budoucí generace a ve skutečnosti si jen dělá reklamu. A příroda a zdraví lidí jsou jí víceméně ukradený. 


GOTS (Global Organic Textile Standard)

Nejpoužívanější, nejuznávanější a nejpřísnější certifikát. Kontroluje celý proces vzniku oblečení - pěstování bavlny na poli, sklizeň, zpracování, šití i obal. Hlídá používání chemikálií při pěstování bavlny i při výrobě přízí a látek, ochranu životního prostředí během celýho procesu, biologickou odbouratelnost textilu, podmínky všech pracovníků (etický, sociální, zdravotní,...) a dokonce i obaly musí být z recyklovaných zdrojů.

Jen mi teda zatím nikdo nedokázal vysvětlit, jak je možný, že i tričko s označením GOTS už seženu v sámošce za pár stovek. Přece to logicky není možný. Díky tomu u mě už i tenhle certifikát pomalu ztrácí důvěru. Prosím, máte k tomu někdo vysvětlení? 


OEKO tex standard 100

Podle mě je tohle označení takový nutný minimum, který by oblečení opravdu mělo splňovat. A narazíte na něj naštěstí už docela často. Neříká nic o kvalitě bavlny, etických a ekologických podmínkách výroby, ale říká vám, že vaše oblečení bylo otestovaný a neobsahuje žádný nebezpečný chemikálie. A může se z něj vyrábět oblečení i pro ty nejmenší děti :-)

Podobný význam má taky certifikát Ecolabel.


Další certifikáty zaměřující se na zlepšení podmínek pracovníků jsou např.: Fair Wear Foundation nebo Fairtrade international.


Označení textilu je samozřejmě mnohonásobně víc, ale tohle je těch pár nejzákladnějších věcí, co by měl znát i ten, koho textil vůbec nezajímá ;-)