Jak ušít ozdoby na stromeček

01.12.2021

Ještě nedávno jsme brblali, že je teprve září a v obchodech už chystají vánoční zboží. A najednou je tu prosinec a Vánoce za dveřma. Čas začíná zrychlovat (jako vždycky touhle dobou) a stres narůstá. Tak se chvilku zastavte, uvařte si kakao, vytáhněte kousek látky a pusťte se do šití. Nafotila jsem pro vás jednoduchý návod, jak si ušít ozdoby na stromeček ve tvaru srdíčka. 

Šila jsem pro mámu letos vánoční ubrus a zbyl mi kousek látky s hvězdičkama. Ideální na takový drobnosti. Ideální je tenčí plátno, ale můžete šít třeba i z úpletu. Každopádně vždycky si do stroje dejte vhodnou jehlu. Na úplet jersey jehlu s kulatým hrotem, na plátno stačí jehla universal.

Budete potřebovat šicí stroj (nebo klidně můžete šít ručně), kousek vánoční látky, úzkou stužku na poutka, vatu, kus papíru, nit a jehlu na zapošití.


Z papíru si vystřihněte srdíčka, jaký se vám líbí. Já zkoušela různý tvary a nakonec se mi víc líbí spíš ty vyšší než širší. Když si papír přeložíte a nakreslíte k přehybu jen půlku srdíčka (pak vystřihnete), budete mít obě strany stejný :-) Srdíčka obkreslete 1x křídou na rub látky tak, abyste mezi nima měli mezery alespoň 2 cm.Srdíčko vystřiněte a nechejte si 1 cm přídavky na švy. Druhou část srdíčka nemusíte kreslit, stačí přiložit první kousek na látku a obstřihnout tvar podle něj.Na lícovou stranu jedný části přišpendlíme stužku jako poutko, druhou část položíme lícem na líc první části a sešpendlíme obě části k sobě.Sešijeme obě části dohromady (podle křídy). Nesešíváme úplně do konce a necháme si místo na protočení na lícovou stranu. Nezapomeňte zapošívat. 

V obloučcích nastřihneme látku těsně ke švu. Můžete i víc, než je na fotce. Čím hustěji a blíž nastřihnete, tím hezčí srdíčko bude. Ale pozor, nestříhejte až do švu!Srdíčko dírkou protočíme do lícu a vyžehlíme. Pak plníme vatou.Otvor zapošijeme skrytým stehem a tadáááááááá! Máme hotovo :-)Úplně jednoduchá rychlovka. Jak vám to šlo? Podle mě je největší oříšek vykroužit na stroji ty obloučky krásně do kulata. Doporučuju použít hustší steh. Ale i když je nebudete mít dokonalý, vždycky budou krásný :-)

Klidně mi pošlete fotku, jak se vám povedly.

A jestli pro vás byl můj návod užitečnej, můžete mi třeba koupit kafe :-)

Mějte krásnej advent!