Kniha Slow Fashion 

20.10.2021

Slow Fashion 
Módní revoluce 
Joanna Glogaza


Tuhle knížku jsem si koupila čistě kvůli názvu. Nečetla jsem anotace a hodnocení. Takže jsem samozřejmě čekala něco jinýho :-D 

Ale! Po přečtení jsem byla moc ráda, že se mi knížka dostala do ruky. Na začátku knihy, když mi došlo, o čem to vlastně je, byla jsem malinko zklamaná. Podle názvu jsem čekala "revoluci". Ta se ale nakonec opravdu měla stát, i když "jenom" u mě ve skříni. Knížka mě nakopla ke spoustě kroků a dala mi spoustu inspirace. 

Ukázala mi další "odvětví" slow fashion. Nemusí to bejt jen teorie, čísla, kritika a výčet tragickejch dopadů. Může to bejt taky hra a zábava.


Jednoduše řečeno, celá kniha je o tom, jak si zařídit svůj šatník tak, aby byl dokonalej. Začíná příběhem autorky jako módní blogerky a přes vysvětlení základního principu vás povede přeměnou šatníku od vytřídění oblečení a jeho nekompromisního vyhození, přes tvorbu vlastního stylu až po rozumný nakupování a péči o kvalitní oblečení.


Já sama nedokážu bejt tak striktní a definitivně se zbavit všeho, co mi nesedí a co momentálně nenosim. Takže se mi víc líbí rada od Kamily Boudový - udělat si svou "fashion banku" . Moje fashion banka bude plastovej box s oblečením, který je mi... no řekněme dočasně nepohodlný, ale mám ho ráda a hodlám se k němu vrátit. Box půjde na nějakou dobu do sklepa. Doufám, že tam nebude moc dlouho. A až ho ponesu zase nahoru, budu mít z oblečení radost podruhý. Tohle je můj plán, drže mi palce :-D

Část o určení vlastního stylu a tvorbě tzv. koláží mi na začátku přišla zbytečná. Jenže i tady mi autorka ukázala, že to má svůj důvod. Já sice mám v hlavě nějakej svůj styl. Pár kousků mýho oblečení mu i odpovídá, ale větší část mýho šatníku tvoří věci, který jsem si koupila buď proto, že byly levný, nebo proto, že jsem něco potřebovala rychle a nebyl čas hledat ideální kousek.


Čekala bych, že se kniha bude trochu víc věnovat materiálům, ale kniha prostě není učebnice. Je to příjemný a čtivý povídání o tom, jak si v duchu Slow Fashion sestavit šatník. A pokud se tím budete řídit, neuděláte chybu. Zároveň tím, jak je psaná, může být stravitelná i pro ty, kterym pomalá móda zatim nic neříká. A to je rozhodně velký plus!Jak je na tom váš šatník? Je vaše skříň narvaná k prasknutí a vy stejně pořád nemáte nic na sebe? Nebo nosíte dokola furt to samý a 90% oblečení přehlížíte? Nebo pravidelně třídíte? Řešite kvalitu?Tvoříte si vědomě svůj styl? Dejte vědět :-)