Jak ušít kapsičku na zip

16.02.2022

Tentokrát jsem vám sepsala návod na taštičku na zip. Nebo peněženku na drobný. Záleží, jakou velikost si ušijete. 
Návod je tentokrát trošku složitější než ty předchozí. Taky už bylo na čase, že? Nebojte se, určitě to zvládnete. Všechno jsem podrobně nafotila.Co budete potřebovat:

 • vrchní látku - já zvolila manžestr
 • podšívkovou látku - vzorovaný bavlněný plátno
 • kousek nažehlovacího vlizelínu - pokud budete dělat aplikaci kolečka jako já
 • zip asi 12 - 15 cm (já vzala zip, kterej jsem vypárala ze starý bundy)
 • nit v odpovídající barvě
 • šicí stroj
 • zipovou patku a universal patku
 • žehličku
 • vhodnou jehlu - universal
 • pravítko
 • nůžky
 • křídu
 • špendlíky
 • kružítko nebo menší skleničku na obkreslení kolečka 

Klidně to můžete nejdřív zkusit bez poutka a bez kolečka. Budete to mít jednodušší. A odpadne vám ze seznamu sklenička a vlizelín :-)


Podle velikosti zipu si určete, jak bude kapsička veliká. Můj zip měl 14 cm a druhej rozměr jsem si určila tak, aby se mi výslednej obdélník líbil, takže 10 cm. Klidně si rozměr vystřihněte z papíru, ať máte přesnou představu.
Na každou stranu přidávám přídavky na švy 1,5 cm. Takže moje obdélníky mají 17 x 13 cm. Vystřihněte dva obdélníky z vrchní látky a dva z podšívky.
Z podšívkový látky vystřihněte kolečko a stejný kolečko taky z nažehlovacího vlizelínu.
Na poutko vystřihněte obdélníček 5 x 15 cm.Poutko si složte na polovinu rubem dovnitř a zažehlete. Potom každou polovinu složte ještě jednou dovnitř a znova zažehlete.
Proužek v okraji prošijte.Kolečko podžehlete vlizelínem. Doporučuju žehlit pro jistotu přes papír, ať si nezapatláte žehličku. 
Přišpendlete ho na jeden z obdélníků z vrchní látky. Přišijte hustým cik-cak stehem. Nejdřív si ho můžete dokola obšít rovným stehem.
Nebo si ho přišijte jednoduše tak, jak jsem ukazovala tady.Teď je čas vyměnit univerzální patku za zipovou.
Vrchní látku (zelenou) si položte lícem nahoru a na ni položte lícem dolů zip. Na vrch položte podšívkovou látku lícem dolů.
Když šijete manžestr jako já (běžně se šije s proužky na svislo), dejte si pozor na směr pokládání látky. Manžestr má z různejch pohledů různý odstíny. Povedlo se mi jednou u sukně otočit zadní díl a měla jsem pak půlku sukně tmavou a půlku světlou. A taky se připravte, že pouští mraky chloupků.
Všechny tři vrstvy si sešpendlete, můžete radší i sestehovat (já byla líná a o kousíček mi to pak ujelo) a prošijte na kraji těsně vedle zipu (podle patky). Někdy v polovině šití si nechte jehlu zapíchlou v látce, zvedněte patku a přesuňte si jezdce do části, kterou už máte přišitou.

To stejný potom udělejte i s druhou stranou zipu a dalšíma dvěma obdélníkama.

A vznikne vám tohle.
Obě strany rozžehlete tak, aby byl zip hezky vidět. Manžestr nežehlit, zničili byste si strukturu. Já žehlila jen zespod přes podšívkovinu. Pozor u plastovejch zipů, ať si horkou žehličkou neseškvaříte zoubky.
Já se rozhodla v týhle fázi ještě prošít látky směrem ven, aby hezky držely. Ale moc to nedoporučuju, v dalším kroku se vám to pak bude hůř sešívat.Já si tady dělám ještě takovej malinkej pomocnej šev na zipu. Jen úplně na kraji sešiju obě strany zipu k sobě. Je to můj výmysl a možná je to blbost, ale mně to pomáhá, abych to potom sešila rovně.
Potom přiložte na sebe díly podšívky a díly vrchní látky a sešpendlete. Zip si při tom musíte nechat otevřenej, to je důležitý. Nezapomeňte vešpendlit poutko. Bude mezi dílkama vrchní zelený látky obloučkem dovniř (konce ven).
Teď prošijte po obvodu kolem dokola, ale nechejte si nezašitý dno podšívky. Přes zip šijte hodně opatrně, klidně jen ručně točte kolečkem. A hlavně dávejte pozor, ať se netrefíte do kovovejch okrajů zipu.Tady je vidět, jak konce poutka čouhají ven.
Rohy látky opatrně odstřihněte, aby se vám po přetočení líp vytvarovaly. 
Otočte nezašitou dírou v podšívce do lícu.Podšívku založte dovnitř na 1,5 cm, zažehlete, zašpendlete a při okraji rovně prošijte.
Pak už jen podšívku zastrčte dovnitř a je to celý hotový.Doufám, že se vám všechno podařilo. A jestli ne, tak se nebojte. Nikdo nezačínal tak, že mu šlo hned všechno ;-) Tak pojďte, pošlete mi fotky vašich kapsiček. Jsem zvědavá.

Jestli máte k návodu nějaký připomínky, jak ho udělat ještě lepší, neváhejte mi napsat. Za zpětnou vazbu budu vděčná.
Buy me a coffee tady :-)