Jak ušít čelenku z úpletu

19.01.2022

Zůstávají vám po šití zbytky látek? Nebo máte flek na svým oblíbeným tričku, ale úplně vyhodit se vám ho ještě nechce? Mám tu tip, jak je využít. Ušijte si jednoduchou čelenku z úpletu.

Z loňskýho roku mi zbyla v pracovně velká hromada zbytků látek. Letos bych s nima ráda zatočila. Pokusím se vám sem průběžně sepisovat tipy a návody na to, co se ze zbytků látek dá ještě vyrobit. A začínáme čelenkou. Aby uši nemrzly, když je ten leden :-)

Potřebovat budete overlock, nitě a jehlu na zapošití. Můžete šít i na běžným stroji, ale vyberte si pružný steh (cik-cak nebo overlockový steh).

A dopředu musím varovat, že jsem byla zoufale líná tahat žehličku kvůli tomu jednomu modrýmu kousku. A teď se tak stydím, jak hrozně to vypadá. Takže, holky, kdo je na to citlivej, radši dál nečtěte. Nebo čtěte, ale nekoukejte na obrázky.

Zalovila jsem v hromadě a vytáhla tyhle tři kousky. Na čelenku potřebujeme obdélník velikosti 20 x 50 cm (20 cm na výšku a 50 cm na délku). Stříhejte tak, aby vám látka pružila po délce. Když máte menší zbytky jako já, vystříhejte si kousky tak, aby vám po sešití daly daný rozměr. Tzn. nechte si vždycky alespoň 0,5 cm na sešití. Nemusíte mít výslednej obdélník přesně v délce 50 cm. Látka je natahovací a nějakej ten milimetr vám hravě odpustí.

Sešijte kousky k sobě.Potom složte podél líc na líc a sešijte dlouhou stranu. Pozor, abyste měli švy hezky přes sebe.

Otočte na lícovou stranu. 

Čelenku přehněte nezašitými konci k sobě a začněte sešívat "zevnitř" kolem dokola. Dejte pozor, aby se vám čelenka nepřekroutila a aby byly švy přes sebe. Je to vlastně úplně stejný postup jako při šití scrunchies. Až to dál nepůjde (vždycky musí zůstat kus, který nezašijete), vyndejte ze stroje.

Teď by to mělo vypadat nějak takhle...                                ...a pak hned takhle.Teď už jen díru zapošijete skrytým stehem (znáte z předchozích návodů) a máte to. A pokud chcete čelenku pevnější a aby se nekroutila, můžete při okrajích prošít cik-cak stehem. 

Samozřejmě, kdo má coverlock, prošívá vesele na coverlocku.Já našla ještě zbytek nějaký asi funkční látky, co mi poslali v rámci balíku odřezků z pletárny. Absolutně jsem neměla tušení, co je to zač. Teď už minimálně vím, že je to z tý modrý strany dočista umělý. 

Takže s tím žehlením nepřehánět. Když nevíte, co je to zač, otestujte na malinkým kousku. A opatrně, ať pak nemusíte čistit žehličku :-)


Šila jsem jen jednovrstvou čelenku a použila jsem overlock i coverlock, takže žádný velký crcání. Obdélník jsem střihla 12,5 x 50 cm (12,5 cm se mi tak nějak akorát vešlo na ten zbytek látky).

Kratší strany jsem sešila k sobě na overlocku.


Na coverlocku jsem šev ještě prošila, aby byl hezky plochý. Horní a spodní okraj jsem založila 1,5 cm dovnitř a prošila taky na coverlocku.