Jak opravit lokty u svetru

05.01.2023

Začátek roku je u mě ve znamení záchrany oblečení. Vyrobila jsem si tu pěknou hromádku věcí, co potřebujou nějakou tu drobnou opravičku.

Totiž takhle, dala jsem si předsevzetí, že na začátku roku budu opravovat, recyklovat, upcyklovat a kreativně tvořit ze zbytků látek. A všichni víme, jak to s těma předsevzetíma bývá, že? Takže tady je první z oprav.

Nikdo mě to neučil, šla jsem na to tak, jak mi to přišlo pod ruku. Hlavně aby to nějak vypadalo a svetr mohl ještě nějakou dobu sloužit. Jestli máte lepší návod, nebo nějakou připomínku, budu moc ráda, když se podělíte.

A prosím vás, zkuste si nevšímat toho umouněnýho potahu na žehlící prkno. Podle mě každý potah na žehlící prkno dřív nebo později vypadá takhle. :-) Ale slibuju, že si ušiju nový.


Na opravu svetru je potřeba:

Svetr :-)
Látka vhodná na záplatu v ladící barvě - já použila černou teplákovinu
Hezká ladící nit na přišití záplaty - já našla v zásobách perlovku 
Stehovka
Jehla
Nůžky
Křída
Kus tenčího kartonu nebo čtvrtky


Jako první jsem navrhla velikost záplat a vyrobila si z kousku kartónu předlohu. Moje záplata je veliká zhruba 11 x 8 cm a má tvar oválu.

Oválek jsem křídou obkreslila na rukáv svetru do místa, kde byl loket nejvíc namáhaný. Abyste měli záplatu na obou rukávech na stejným místě, použijte hodně křídy, a přiložte rukávy přesně na sebe a trochu to poplácejte. Křída se vám obtiskne z jednoho rukávu na druhý. Zbytek oválku dokreslete podle kartónu.


Vystřihněte z teplákoviny budoucí záplaty. Nechte si dostatečně velký přídavky na založení. Já nechala 1,5 cm, ale to je zbytečně hodně. Příště bych udělala přídavky menší.


Teď jsem si okraj záplat nastehovala, doprostřed dala kartón, stáhla okraj nitkou a přežehlila.
Jde to i bez stehování okraje, ale mně se to takhle dělá líp.


Potom jsem nitku trošku povolila, opatrně vytáhla kartón a znova přežehlila.


Pak jsem znova stehovala. Tentokrát přes obě dvě vrstvy a víc v kraji. První stehovku jsem vytáhla.


Zbytečně velký přídavky jsem odstřihla.


Takhle připravenou záplatu jsem si přišpendlila a naposledy přistehovala ke svetru.
Ano, vím, že jsem to s tím stehováním přehnala. Když jste šikovný a hezky si to našpendlíte, nemusíte to stehovat možná ani jednou. :-D

Pak jsem vzala ladící "bavlnku" a záplatu přišila. Taky to nebylo hned. Dvakrát jsem to párala. Poprvý jsem měla moc veliký stehy, podruhý jsem zkusila jinej steh a ten taky nevypadal dobře. Až třetí pokus se mi jakž takž líbil. 
Dovedla bych si to představit ještě hezčí, ale nechám to tak. Další svetr bude už perfektní. :-) 
Záplatu můžete klidně přišít i na stroji, ale já to chtěla takhle.


Pak už jsem jen dodělala druhý rukáv. Časově mě první rukáv vyšel přes hodinu, druhej sotva na 15 minut. Ano ano, už jsem tolik nestehovala. 

Tak ať se práce daří a vězte, že zachraňovat má smysl. ;-)