Jak ušít čepici z odstřižků

09.02.2023

Pokud jste si už někdy zkusili něco ušít, dobře víte, kolik odstřižků a zbytků látky po každým projektu zůstane. A jestli jste taky trochu "zero waste" smýšlející člověk jako já, určitě jste taky nad odpadkovým košem váhali a přemýšleli, jestli by se ty kousky látky ještě nedaly nějak využít.

Daly, vždycky daly. :-) Jen to chce čas, trpělivost a trochu kreativity.

Když se vám nechce pouštět rovnou do větších akcí, jako je např. mikina z mýho předchozího článku, zkuste si pro začátek čepici.

Šít se vám bude nejlíp na overlocku, ale dá se i na základním šicím stroji. Jen si vždycky vyberte pro šití pružný steh.

Střih na čepici si nakreslíte celkem snadno.

Vlevo vidíte, jak vypadá střih. Tenhle jsem si nakreslila a je tak akorát na mou hlavu. Nahoře ve špičkách si udělejte pravý úhel. Může být i menší, ale určitě ne větší. Spodní část (pruh o šířce 8 cm) můžete jen podle přerušovaný čáry (ve 4 cm od okraje) založit a prošít, nebo střihnout zvlášť třeba z jiný barvy a přeložený přišít.

Ve střihnu nejsou zahrnutý přídavky, tak si přidejte tolik, kolik přidáváte běžně.

Vpravo nahoře vidíte tvar, kdyby se čepice stříhala celá z jednoho kusu látky. Dole je pak to, co jsem sešila ze zbytků látek já. U dalších čepic uvidíte ještě jiný možnosti. Ono to vždycky vychází z tvaru a velikosti těch kousíčků. No, pohrajte si s tím.  

A pak už jen skládejte dílky dohromady.

Pro představu se podívejte na pár fotek z průběhu:


U mikiny jsem každý šev ještě prošila z lícu rovnostehem tak, jak to vidíte u poslední čepice. Když máte ale silnější a pružnější materiál (jako já tady), tak to nedoporučuju. Švy se tím víc natáhnou, zvlní a ve výsledku to nevypadá nic moc. A ani to není potřeba, vypadá to dobře i bez toho.

Ale každopádně doporučuju v průběhu šití švy žehlit.

Buďte kreativní, nebojte se toho a vytvořte třeba pruhy, trojúhelníky nebo naprostou abstraktní divočinu :-)

A nezapomeňte se pochlubit, jak se Vám čepice povedly.