Kniha Slou

20.09.2021

Kniha Slou 
průvodce pomalým životním stylem 
Kamila Boudová


Abych to měla kompletní, pořídila jsem si ještě poslední knížku od Kamily Boudové. Už kvůli tomu názvu jsem musela, to je jasný :-)

Hned od začátku mě kniha překvapila tím, jak je úplně jiná než obě Pařížanky. Ty jsou svižný, čtivý, plný energie, inspirace a mají takovou tu nakopávací schopnost. Oproti tomu Kniha slou vás už při prvních řádcích usadí do křesla a zpomalí. Kdybych si měla vybrat, co je mi bližší, beru Pařížanky. Ale pravděpodobně je to mnou. Nechce se mi v životě ještě víc zpomalovat. Naopak. Energie a nápadů mám dost, jen jsem občas trochu líná :-D Proto volím literaturu spíš nakopávací.

Už teď vím, kam tahle knížka poputuje dál. Mám báječnou kamarádku. Neznám nikoho, kdo by toho ve svým životě dokázal tolik stihnout. Ale čas od času jí to úplně semele. Tak třeba alespoň při čtení knížky na chvíli zpomalí.

Takže co v knížce najdete? Je to soubor vyprávění, citátů, tipů, rad a cvičení. Nemusíte a nebudete asi souhlasit se vším, ale určitě se v knize několikrát najdete, nebo tam najdete kamarádku, mámu, ségru,... Když to teď vidím, tak v mým okolí mají tendence se přepínat hlavně ženy. Chlapi to zvládají tak nějak víc s lehkostí. Čím to je?

V knížka vás provede zpomalením ve všech oblastech vašeho života, od jídla, přes domácnost, partnerství, práci až po módu. Každej si tam najde to svoje. Já jsem se díky ní zamyslela nad jídlem a dala jsem sama sobě slib, že budu jíst v klidu a hlavně bez sociálních sítí :-)

"Stačí porovnat dvě kultury - zrychlenou společnost Spojených států amerických a Francouze, kteří mají dodnes povoleno obědvat až dvě a půl hodiny. Podle tabulek by měli být právě Francouzi s aktuální spotřebou másla na osobu jedním z buclatějších národů, jejich tělesné indexy jsou ale hluboko pod světovým průměrem. Zatímco Američané, kteří mají podle tabulek nižší příjem kalorií, jsou druhým nejtlustším národem na světě."

Není třeba, abyste se knížkou řídili. Úplně bude stačit, když se na chvilku zastavíte a zamyslíte. Zhodnotíte, jestli se vám stres a spěch zasahuje do života a pak můžete začít postupně dělat kroky k jejich odstranění. Podle mě, kdybyste uplatnili v životě všechno, o čem se kniha zmiňuje, tak už nikdy neuděláte nic :-) Někdy stačí zpomalit jen maličko, aby si člověk stihl uvědomit, co vlastně prožívá a jak je svět krásnej i na zahrádce pod jabloní, v teplákách a s domácím štrůdlem. 

Je potřeba najít rovnováhu a zařídit si život tak, abychom v něm dokázali být šťastní.
A co vy? Potřebujete v životě spíš ubrat nebo přidat?