Jak ušít nahřívací polštářek

02.02.2022

Zima ještě zdaleka nekončí, tak si pojďte se mnou ušít nahřívací polštářek. Já šila maličkatej za krk nebo na bolavej kloub, ale klidně si můžete ušít velikej přes celý záda.

Dovnitř můžete dát rýži, ale taky třešňový pecky, cizrnu, pšenici nebo jiný zrní. Nedoporučuju kukuřici :-). Hotovej polštářek pak stačí na pár minut nahřát v mikrovlnce. Nebo se dá použít i naopak. Můžete ho šoupnout do mrazáku a v létě vás pak příjemně ochladí.


Potřebovat budete:

  • zrní - já použila rejži :-)
  • 100% bavlněnou látku
  • nůžky a pravítko (nebo řezací kolečko a podložku)
  • křídu
  • nit
  • špendlíky
  • šicí stroj

Látka nemusí bejt nová, klidně použijte odloženou košili nebo povlečení. Měla by ale bejt pevná a bez dírek. 

Rozmyslete si taky, jakou velikost polštářku budete chtít šít. Já si vybrala polštářek 10 x 30 cm a rozdělenej do tří "komor" (to aby se rejže uvnitř nemohla sesypat jen na jednu stranu).


Na polštářek 30 x 10 cm si ustřihnětě obdélník o velikosti 13 x 33 cm (přídavky na švy 1,5 cm na každou stranu). 
Jako první si založte delší strany obdélníku 1,5 cm do rubu a zažehlete.


Obdélník přeložte podélně v polovině lícem na líc a okraje sešijte ve vzdálenosti 1,5 cm od okraje. Nezapomeňte pořádně zapošívat, aby se vám zrní pak nesypalo ven. Začístěte na overlocku nebo na běžným stroji cik-cak stehem.
Obraťte do lícu a přežehlete.


Teď si ve třetinách křídou nakreslete čáry, kde budete prošívat. A prošijte :-). Zase nezapomeňte zapošívat.


Vznikly vám tak tři "kapsy" 10 x 10 cm, do kterejch nasypejte rejži. Já dala 80 g do každý.

Potom je potřeba si kapsy šikovně zašpendlit tak, aby se nám při šití rejže nepletla pod patku. Tady jsem úplně zapomněla fotit. Ale na každou kapsu jsem použila asi tři špendlíky a píchla je tak 1,5 cm od okraje - rovnoběžně s okrajem. To úplně stačilo.A pak už jen kapsy zašijeme co nejblíž ke kraji. Já prošila pro jistotu 2x. A můžeme šoupnout do mikrovlnky.

Jak jsem psala, polštářek si můžete ušít v jakýmkoliv tvaru a velkosti. Komor může mít třeba 20 a každá může bejt z jinak barevnýho kousku látky. Klidně můžete ušít každou zvlášť a až nakonec je sešít dohromady.


No a taky se vám bude hodit pěknej pratelnej obal. A na ten vám sepíšu návod zase příští středu :-)

Jestli pro vás byl návod užitečnej a máte chuť mě symbolicky nakopnout, ať napíšu další, můžete mi tady koupit kafčo :-)

Díky a mějte se krásně...