Plasticus Maritimus - invazivní druh

10.12.2021


Jelikož jsem cvok a potřebuju domů každičkou knížku, kterou potkám a která se týká aspoň trochu ekologie, Zero Waste a podobnejch věcí, musela jsem nutně mít i tuhle. 
Knížka je o plastech v mořích a oceánech a určitě stojí za přečtení ale...


...pravdou je, že knížka je spíš pro děti. To mi při kupování uniklo. Nakonec je to asi dobře, protože bych si ji byla nekoupila. A takhle jsem si ji s chutí přečetla. Po všech těch marketingovejch učebnicích a Babiších od Kmenty to byla krásná barevná "oddychová" četba. Opravdu mě na tom asi nejvíc nadchly právě ty ilustrace. Jsou překrásný a úplně jiný než všechno, co jsem doteď viděla.


Autorka Ana Pego vyrůstala v Portugalsku v domečku u moře a místo hřiště si chodila každej den hrát na pláž. Sbírala, co moře přineslo. A sledovala tak, jak se postupně mění "poklady", který moře vyplavuje. Plastovým nálezům dala jméno Plasticus maritimus a označila je za invazivní druh (podle toho název knížky). Později studovala mořskou biologii a rybolov a tomuto oboru se věnuje stále. Knížka proto není vyloženě jen krásná barevná dětská záležitost, ale najdete v ní i spoustu podstatných informací. 

Například že:

  • Oceány produkují 50 - 70 % kyslíku, který dýcháme.
  • 50 % vyrobenýho plastu je použito jednorázově a krabička na oběd, kterou potřebujeme několik málo desítek minut, se rozkládá se stovky let. A to ještě musíme brát v úvahu, kolik CO2 se vyprodukuje při její výrobě.
  • Množství vyrobenejch plastů se pořád zvyšuje a v roce 2050 bude v oceánech víc plastu než ryb. Nakonec i ty ryby budou plný plastu. Totiž plasty se v oceánech rozpadají na malý kousíčky, který si ryby pletou s potravou a s nadšením je baští. Třeba polystyrenový kuličky, který vypadají jako vajíčka. Umírají potom hlady, protože mají bříška plný plastů, který nedokážou strávit.


Je toho spousta. Vzhledem k tomu, že jsem tu knížku právě dočetla a jsem toho plná, mám chuť vám to tu vypsat všechno, abych vás přiměla používat míň plastů. Ale neudělám to, radši vás odkážu na knížku. 

Možná vás taky napadlo, že my přece oceán nemáme, tak co my s tím. Jenže třeba nafukovací balónky dokážou doletět stovky kilometrů, stejně tak odpadky můžou plout po řece až do moří. 80% plastů v oceánech pochází ze souše. A nebude to jen z přímořskejch států.


Takže když to shrnu, nakonec si vlastně myslim, že knížka není určená jen dětem. Je pro všechny. Každej si v ní najde to svoje. Je hezky čtivě napsaná, krásně ilustrovaná a plná důležitejch informací. A přestože u nás nemáme ani kousek moře, většina obsahu se týká i nás. Tak když budete mít příležitost, nakoukněte do ní, stojí to za to :-).

Krásnej den!

malaaVraana