Příběh skříně

20.11.2021


Kniha, která mi otevřela oči.
Příběh skříně
O tom, jak funguje módní průmysl
Veronika Blabla Hubková


Touhle knížkou to vlastně všechno začalo. Už ani nevím, kde na internetu jsem na ni narazila. Nikdy před tím jsem téma fast fashion neřešila. Samotnou mě vlastně ani nenapadlo, že moje oblečení může mít jakkoliv vliv i na něco (nebo někoho) jinýho než na mě. Ale už jen základní představení knížky způsobilo, že jsem ji musela mít. A hlavně honem.

Knížku jsem přečetla jedním dechem ještě ten den, co jsem si ji koupila. A pak hned ještě jednou. Je maličká, má asi 120 stránek textu, přečtete ji hned. Ale těch informací, co v ní najdete, to je neuvěřitelný. Žádný dlouhý okecávací kapitoly, žádný "chytrý řeči". Prostě koncentrovaný fakta, čísla, zdroje, odkazy.

Bylo to něco, co mi nikdo nikdy před tím neřekl. Ani nenaznačil. Najednou jsem si připadala jak podvedená. Celou dobu jsem si myslela, že jde o hlavně mě. O to, aby mi to slušelo, abych si připadala krásná v novým oblečení, abych dělala si radost, když je to tak jednoduchý a mně to třeba i zvedne sebevědomí.

Nutno říct, že jsem nikdy nebyla žádná modelína. Trendy šly mimo mě. Nakupovala jsem v sekáčích, oblečení jsem si přešívala a batikovala, vlasy si barvila na modro a zeleno a víkendy trávila v lese. Jenže jednou člověk nastoupí do práce a je potřeba vypadat trochu víc "reprezentativně". A pak už to šlo rychle a já měla najednou plnou skříň nekvalitních triček, košil, šátků, kalhot a ani nevím čeho všeho ještě. Takže se mi běžně stávalo, že mi kamarádka zavolala, že bude mít 15 minut zpoždění a já za tu dobu stihla v nejbližším řetězci koupit 3 trička. A měla jsem radost, jak jsem báječně nakoupila. Co by taky ne, když kafe a oběd s kamarádkou mě vyšly nakonec na stejný peníze.

Najednou mi tahle knížka ale otevřela oči. Ono totiž vůbec nejde o mě. Nikdo se nesnaží o to, abych já byla krásná, šťastná a spokojená. Naopak. Velkejm firmám jde jen o peníze. Nečekaně. K tomu využívaj naši planetu, pracovníky z chudých zemí a nakonec i mě. To já jsem ta, kdo jim to dovolí.

"Oblečení vnímáme jako spotřební zboží, často jednoúčelovou položku. Nakupujeme ho pořád víc a víc. Tolik, že ho ani neunosíme. Svojí oděvní nadspotřebou nevědomky podporujeme oděvní nadvýrobu, čímž přispíváme ke zvýšené poptávce po přírodních zdrojích, energii a po levné pracovní síle. Kvalita i cena našich oděvů dlouhodobě klesá."

Příběh skříně
Veronika Blabla Hubková

V knížce najdete tak ohromný množství informací, že se k ní budete chtít vracet znova a znova. Rozebírá základní témata jako vysvětlení fast a slow fashion, ekologické dopady (spotřeba vody, produkce CO2, znečištění oceánů), chemie v oblečení, podmínky pracovníků, Greenwashing, jak fungují oděvní řetězce, likvidace textilu, textilní kontejnery, second handy a dovoz použitého textilu do afrických zemí, recyklace a mnoho dalšího. A k tomu všemu odstanete téměř nekonečnej seznam dalších zdrojů. Tleskám!



A teď to nejlepší. Autorka Veronika Blabla Hubková se rozhodla, že Příběh skřínězdarma k přečtení všem. To je ohromná věc, protože si asi nikdo z nás nedovede přestavit, kolik je za tím vším práce. Hodiny a hodiny hledání informací, zdrojů, čtení článků, knih, debaty s odborníky i neodborníky, dohledávání a doplňování nových údajů, čísel,... A ona vám všechny tyhle vydřený informace teď jen tak dává. Tak berte. Nebudete litovat. Knížku najdete ke stažení tady: https://www.veronikablabla.cz/pribeh-skrine/

Příběh skříně mě zasáhnul tak moc, že jsem si nakonec založila svou vlastní značku oblečení malaaVraana a snažím se šířit povědomí a slow fashion. Osvěta mi moc nejde, nejsem spisovatel, neumim marketing a neoslovuju davy. Ale věřím, že se počítá každá malá snaha. Třeba přece jen bude někdo, kdo si při čekání na kamarádku vzpomene a místo tří triček v řetězci koupí třeba jen dvě :-) Všechno se počítá.

Příběh skříně vyšel v roce 2018 a od tý doby jsem nenašla žádnou knížku na tohle téma, která by se mu mohla rovnat. Pokud byste chtěli nejčerstvější údaje, musíte si je jeden po druhým vycucat z různých zdrojů a co si budem... Kdo z nás na to má dneska čas?

Tak jestli víte o nějakým šikovným zdroji, knížce, článku, webu, podělte se, prosím. A nemusí to bejt jen česky.

Díky <3