Jak ušít scrunchies

01.11.2021

Scrunchies - látkový gumičky

Byly v módě, když jsem byla malá holka a teď jsou zase :-) Jako všechno, i tenhle kousek se po letech zase vrátil do našich šatníků.

A je to další věc, na kterou se dají využít úplně maličký zbytky látek.Já pro vás mám dneska rovnou dva návody:
1. Jeden je pro pružnou látku jako jsou trička a šít je budeme na overlocku.
2. Druhej návod je pro pevnou látku a stačit vám bude obyč šicí stroj (tzv. rovnosteh).


Potřebovat budete:
- pruh látky - zhruba 50 x 13 cm
- kalhotovou gumu - asi 25 cm - záleží na pružnosti
- spínací špendlík
- nitě v barvě látky
- jehlu na zapošití
- nůžky
- šicí stroj (rovnosteh nebo overlock)Začneme pružnou látkou - tzv. úpletem. 

Je to vlastně látka, ze který se šijou trička nebo mikiny. Na scrunchie vám doporučuju látku spíš tenčí. Bude se vám s ní pracovat líp.


Já používám pruh látky o délce zhruba 50 cm a šířce 11 cm. Když vezmete širší pruh, bude se vám líp šít a výsledná gumička bude větší. Mně ze šití zůstavají pruhy o šířce 11 cm, proto používám tuhle šířku.


Pruh přeložíme podélně lícem dovnitř a strany sešijeme na overlocku. 
Přetočíme lícem ven.


Potom přichází jediná trošku zapeklitější operace.
Je potřeba sešít konce vzniklýho tunýlku dohromady. Konce dáme k sobě a přiložíme je lícem na líc tak, aby oba konce prvního ušitýho švu ležely jeden na druhým. Pozor na překroucení celýho tunýlku tzv. do osmičky.
Sešijeme na overlocku - kolem dokola až tam, kam nám to pružnost látky dovolí. Při šití rovnoměrně posouváme horní i spodní část a protáčíme jakoby dokola. Čím širší pruh látky máme, tím líp se nám to bude šít.


Takhle nějak by to teď mělo vypadat. Ve švu vám zůstane otvor pro protažení gumičky. Na to používám klasicky "sichrhajcku" :-) (spínací špendlík).
Odměřte si vyhovující délku gumičky a nezapomeňte nechat kousek navíc na uzlík. Ten pořádně utáhněte a přebytečný konce odstřihněte.
Na cancourech od overlocku udělejte uzlíky a odstřihněte je.


Okraje otvoru založte dovnitř a zajistěte špendlíkem. 
Zapošijte skrytým stehem. Nabírejte jehlou látku střídavě z jedné a druhé strany otvoru tak, aby na sebe dírky na jedné a druhé straně postupně pasovaly. Nit by měla kopírovat tvar "cimbuří" :-).


Steh po utažení není vidět. 

A tadaaaaa! Máte hotovo! :-)
A teď se vrhneme na pevnou látku.

Rozhodně nedoporučuju džínovinu ani jinou podobně silnou látku. Vezměte něco spíš měkčího a jemnějšího. Ale pozor, čím jemnější a hladší látka (jako třeba satén), tím míň sice ve vlasech tahá, ale o to hůř se potom šije. Takže pokud se šitím začínáte, vezměte radši kousek plátýnka, jako jsou např. látkový kapesníky.

Já si hrdinně vybrala jemnou lesklou kluzkou látku s reliéfem :-D Je to potvora klouzavá, co pod patkou skáče a utíká sem a tam, takže to při zkoumání dokonalosti mýho stehu prosím berte v úvahu :-D


Vzala jsem pruh látky o délce 50 cm a šířce tentokrát 13 cm. Kratší konce látky založíme 1,5 cm do rubu a přežehlíme. Pokud (jako já) vyberete látku, která se nežehlí, přejeďte párkrát ohyb nehtem.


Látku zase přehneme podélně lícem na líc a sešijeme ve vzdálenosti 1,5 cm od okraje. Na začátku a na konci zapošíváme (pár stehů zpátky a zase dopředu). Okraje látky začistíme dohromady širokým cik-cak stehem. Jak vidíte, tady mi to poněkud nešlo :-D


Protočíme lícem nahoru a pomocí spínacího špendlíku protáhneme gumu.

Tentokrát máme k dispozici rovnosteh, tak místo uzlíku gumu sešijeme. Nebude potom uvnitř gumičky tlačit. Použijeme hustej širokej cik-cak steh.

Založíme okraje tunýlku 1,5 cm dovnitř tak, jak jsme si je na začátku zažehlili.


Vsuneme konce tunýlku jeden do druhýho tak, aby se překrejvaly asi 1 cm. Zajistíme špendlíkama. Gumu si pootočíme uvnitř tak, aby sešitý spoj nebyl přímo pod špendlíkem a potom zašpendlíme naplocho uvnitř úplně u vnitřního okraje.

Prošijeme (včetně gumy) napříč blízko u okraje vrchní části tunýlku.

A je to! :-)Takhle vypadají obě gumičky spolu.

A vedle ještě pro inspiraci obrázek, jak můžete využít i zbytky látky, co nemaj délku 50 cm. Stačí na začátku sešít obdélník z více menších kousků. Dál už je postup stejnej.


Líbil se vám návod? Je dostatečně srozumitelnej? Dejte mi vědět. 

A taky pochlubte se svýma scrunchies :-)


A jestli se Vám moje návody líbí, můžete mi třeba koupit kafčo :-)