Jak ušít odličovací tampónky

01.09.2021

Mám dvě ohromný tašky plný všemožnejch odřezků látek, i těch úplně nejmenších kousíčků. Nedokážu se smířit s tím, že bych je měla jen tak vyhodit. Dá se z nich vyrobit ještě spousta krásnejch a užitečnejch věcí. A jednou z těch nejjednodušších věcí jsou právě odličovací tampónky. Ukážu vám, jak to dělám já. Není to jedinej možnej způsob. Každej má svoje fígle a postupy a budu ráda, když mi napíšete ty vaše.

Používám 2 - 3 vrstvy látek. Většinou 2 vrstvy 100% bavlněnýho úpletu a 1 vrstvu bambusovýho úpletu. Ten je krásně jemnej a na obličej mi vyhovuje nejvíc. Pokud použijete zbytky teplákoviny, froté nebo fleesu, budou vám určitě stačit dvě vrstvy.


A teď první fígl. Nestříhám kolečka. Kolečko na látku jen nakreslím. Vezmu nějakou šikovně velkou skleničku a obkreslím obyč tužkou kolečko. Tužka nevadí, overlock ji nakonec odřízne.Srovnám si na sebe všechny vrstvy a našpendlím.

Teď sednu za klasickej šicí stroj a rovnostehem prošiju v místě, kde mám nakreslený kolečka. Nastavuju si co největší délku stehu.Když jsem šila tampónky z už vystříhaných koleček, vždycky se mi vrstvy na sobě různě hrnuly. Takhle se látky ani nehnou a navíc ušetřím čas stříháním koleček :) 

A teď ještě druhá vychytávka. Na overlocku vyndavám levou jehlu. Pro tenhle účel úplně stačí jedna. Čím tenčí je krajní šev, tím menší můžete udělat kolečko. A nechá vám to při tom dost místa na odličování. Moje tampónky mají průměr asi 7,5 cm.

Na overlocku objedu dokola tak, abych šev těsně odřízla. Barvu nití samozřejmě vybírejte nějakou vhodnější. Já chtěla ukázat, jak vypadá šev.

Nakonec ještě háčkem zatáhnu nitě do švu a odstřihnu. A hotovo!


Jestli nemáte overlock, je to trochu složitější. Kolečka bude potřeba přeci jen vystřihnout a vrstvy sešít v kraji hustým cik-cak stehem. Ale i v tomhle případě si dopředu můžete pomoct sešitím vrstev. Stříhat pak budete vrstvy společně těsně vedle švu tak, aby vrstvy zůstaly sešitý. Šev se vám pak pod hustým cik-cakem schová.A nezoufejte, když vaše kolečka nebudou dokonale kulatý. Já si jich vykroužila snad sto, než jsem na to jakž takž vyzrála. Ale nejde o luxusní brož, jsou to jen odličovací tampónky a svůj účel budou plnit, i když budou mít tvar čtverce ;-)

Prát doporučuju na 40 - 60 °C. Ale určitě perte v pracím sáčku, ať vám nezapadnou někam do pračky. Já po praní většinou ještě přežehlím. Nebo když se mi chce, přemáchnu je v ruce s normálním mýdlem rovnou po použití. 


Ať vám to jde od ruky. A nezapomeňte se pochlubit, jak se vám povedly. 


A jestli Vás moje návody baví, můžete mi třeba koupit kafčo :-)