Srážet nebo nesrážet látky před šitím?

10.09.2021

Tohle je téma, který řešila určitě každá švadlenka. Vedou se o tom nekonečný diskuse, spory a dokonce hádky. Někdo je zarytej zastánce srážení, někdo naopak nesráží nikdy nic.


A já to dělám, pokaždý jinak 😊

Látky jsou totiž potvůrky každá jiná.

Kdybych šila ze 100% lnu, tak bych určitě látky před šitím vysrážela vždycky. Není nic horšího, než kalhoty o dvě čísla menší. Nebo povlečení, do kterýho musíte deku narolovat.

U úpletů je to různý. Obecně platí, že čím víc přírodního vlákna, tím víc se látka srazí. 100% bavlna se vám může srazit klidně o 10 %. A nikdo nechce, aby mu pak z šatů koukal zadek, že? 😊 Na druhou stranu mám spoustu látek, který se na dýlku nesrazí vůbec a na šířku třeba o 5%. Ale po chvíli nošení zase ochotně povolí. To ostatně dělají třeba džíny úplně normálně a všichni už s tím tak nějak počítaj. Pokud bych takovou látku předem vysrážela a ona by po oblečení zase povolila, mohly byste mít pytel místo sexy trička na tělo.

Navíc u úpletů je problém, že se při namočení a sušení různě natahují, hlavně když máte opravdu velkej kus látky a nemáte plochu, kde byste ho mohla volně položit. Může se pak stát, že po dalším vyprání se látka naformuje do původního tvaru a tričko je pak najednou úplně křivý. Při máčení a máchání velkejch kusů látek můžete vlákna i nevratně poškodit. Třeba bambusová viskóza (a viskózy obecně) je při namočení křehká a vlákna se můžou viditelně polámat. A to už nikdy nespravíte.

Vysrážet materiál můžete i propařením napařovačkou. Chce to ale dost času, trpělivosti a lásku k žehlení. Tu já nemám :D Takže co s tím?

Já nakupuju velký kusy látky, někdy i celý role. Dřív jsem se snažila vždycky látku před šitím vysrážet, ale přišla jsem na tuhle spoustu nevýhod, proto už to nedělám. Ideální je testovat. Ušít vzorový tričko a zkoušet několikrát vyprat. Potvrdíte si tím kvalitu materiálu, srážlivost, stálost tvaru a barvy, prostě všechno. Pokud zjistím, že se látka srazí o 5 %, přizpůsobím tomu střih.

Pokud nemám tolik času a materiálu, vystříhnu jen čtverec (většinou 15 x 15 cm) a ten peru, nebo máchám, nebo propařím. A podle výsledku zase upravím střih. Ale to dělám málokdy.

No a pokud si koupím jen pro sebe kousek designovýho úpletu na tričko, prostě ho před šitím prsknu do pračky a vyperu stejně, jak budu výsledný tričko potom prát.

Podobně bych postupovala i u pláten, prostě otestovat a střih upravit. Bohužel v případě, že se látka srazí opravdu o hodně, není to ideální. Oblečení pak nemusí dobře sedět. Jak jsem psala na začátku, třeba v případě lnu bych se určitě přimlouvala za vysrážení látky předem.

Tak to jsou moje postřehy k tématu srážení látky. Budu ráda, když mi napišete ty svoje. A pokud nešijete a oblečení si kupujete, počítáte s tím, že se může po vyprání srazit? Dejte mi vědět.