Slovinský kras 9/13

25.07.2022

Na Slovinsko jsme si nechali nejvíc času, celejch 6 dnů a zpětně to nehodnotím jako nejlepší nápad...

Predjama
Predjama

Ze Slovinska jsou všichni vždycky úplně urvaný a my od toho díky tomu asi čekali trochu moc. Byla jsem připravená vidět krásu, co jsem ještě neviděla. Ale já bych řekla, že stejně krásný Alpy jsme viděli hned první den v Rakousku. Rozhodně blíž, větší, levnější a bez davů turistů. Proč nikdo takhle usilovně nechválí Rakousko? Nechápu. Ale popořadě 😊

Nejdřív jsme zamířili do Slovinskýho krasu. Mrknout na hrad Predjama a udělat si výlet po okolí. Do hradu ani do jeskyní jsme nechtěli. Slovinci se nebojí říct si za vstup do hradu skoro 30 Euro. V kombinaci se vstupenkou do jeskyně dostanete slevu. Více tady. Možná to stojí za to, nám stačilo vidět hrad zvenku. Slovinci se obecně nebojí nasadit na všechno vysoký ceny. Není problém tady zaplatit za hodinu parkování 3 Eura. Což je úplně šílený, když si chcete někde udělat celodenní výlet.

Ale ať jen nebrblám :-D Hrad je opravdu unikátní, nic podobnýho jsem zatím neviděla (ale určitě to existuje) a jsem ráda, že jsem tu byla. Udělali jsme si zhruba desetikilometrovej výlet okolím. Je to tu prima, krajina je krásná a zelená (a vůbec nevypadá krasově). Ve vesnici Landol si pár z Walesu založil penzion a občerstvení. Chovají tam lipicány a pán je hrozně milej a upovídanej. Dali jsme si pivo a dostali jsme domácí koblížky "miške" a džbán vody. Později jsme zjistili, že se o něm zmiňuje i průvodce Lonely planet. Tak jestli budete hledat ubytování v okolí, můžete ho zkusit.

Slovinský kras
Slovinský kras
Slovinský kras
Slovinský kras
Penzion v Landolu
Penzion v Landolu


Nic dalšího, co by stálo za zmínku, jsme tenhle den nepotkali :-)

Tak zase zítra. Na řadě je Cerknické jezero.