Litomyšl

02.05.2022

Cestování se stánkem nás občas zavede do opravdu krásných měst. Jedno z nich je Litomyšl. Až budete někdy přemýšlet, kam na výlet, vyrazte právě sem. A nejlíp ještě v termínu akce Lázně Ducha.

Zámek Litomyšl
Zámek Litomyšl

Ubytování vám nedoporučím, na to jsme moc štěstí neměli, ale doporučím vám spoustu jiných báječných věcí, který musíte vidět nebo ochutnat :-).

Centrum Litomyšle obejdete kolem dokola v klidu po svých. Má určitě zajímavou historii a Klára Hejlíková by vám o ní řekla víc, ale já na tohle bohužel nikdy nebyla. Já vím jen to, že se tu narodil Bedřich Smetana a působila tu Božena Němcová. A to jen proto, že na dveřích záchodů ve Dvorku (Dvorek je boží, níž povím víc) jsou jejich obrázky :-). Taky tu asi žil Josef Váchal. Má tu svou uličku plnou sgrafit. A pak tu mají svoje ulice M. D. Rettigová, Neruda, Jirásek, zmíněná B. Němcová a svoje náměstí tu má i V. Havel. 

Ulice Josefa Váchala
Ulice Josefa Váchala

Ale hlavním, největším náměstím a asi i středem města je překrásný Smetanovo náměstí s radnicí, pomníkem Bedřicha Smetany, Mariánským sloupem a spoustou historických budov. A je to třetí nejdelší náměstí v Česku.

Smetanovo náměstí
Smetanovo náměstí

U řeky Loučná je moc povedený dětský hřiště Vodní Valy, kde jsme se zasekli i my :-D. Je vidět, že si na něm dal někdo hodně záležet. A za řekou stojí Smetanův dům.

hřiště Vodní Valy
hřiště Vodní Valy

Ale rodný byt B. Smetany najdete přímo na zámku. Zámek Litomyšl je v seznamu UNESCO. A i když jako já nejste na historii, běžte se projít aspoň zahradama a okoukněte zámek zvenku a na nádvoří.

Zámek Litomyšl
Zámek Litomyšl

Na zámku se dá i vyšplhat na věž, to je zase něco pro mě. My si ale vybrali pro výhled věž kostela Nalezení sv. Kříže, ze který je výhled trochu omezený. V rámci vstupu na věž ale projdete celý prostory kostela včetně horních ochozů a výstavy barokního umění.

Kostel Nalezení sv. Kříže
Kostel Nalezení sv. Kříže
Výhled z Kostela Nalezení sv. Kříže
Výhled z Kostela Nalezení sv. Kříže

Ještě zmíním moc krásný Klášterní zahrady a přejdu pomalu k jídlu :-D

Klášterní zahrady
Klášterní zahrady


Cokoliv jsme si v Litomyšli dali k jídlu, bylo dobrý. Moc dobrý.

V restauraci Underground jsme měli v pátek k večeři perfektní burger. Ač jejich sklepní prostor nevypadá jako luxusní restaurace, jídlo luxusní bylo. A já mám pro tyhle místa slabost.

Restaurace Underground
Restaurace Underground

V sobotu celý město ožilo akcí Lázně ducha. Všude stánky se spoustou krásných věcí (i ten náš :-)), voňavých dobrot a různýho pití. A těch krásných lidí! Mrkněte na fotky tady, opravdu to byla nádhera. My toho moc nestihli, protože jsme strávili den u stánku, ale program byl krásnej a na závěr hráli na Toulovcově náměstí Sto zvířat! Myslim, že jsem tancovala a skákala nejvíc ze všech :-D.

Stihli jsme vyzkoušet Kafemysl i Dvorek. Má je jeden majitel a mají neuvěřitelnou pekařku. Drobná dredatá holka, co peče nejlepší buchty na světě. A šneky. A citronovo-makovej chlebíček. Kafe mají výtečný, o tom se tu ví a mluví už dlouho. To musím potvrdit. A krásnou atmosféru tam mají a milou obsluhu taky. Ale ta pekařka!

Buchta!
Buchta!

Kousek od nás otevřel v sobotu svůj stánek Beef Burger. Normálně mají asi jen okýnko. Burgry mají vyhlášený, vypadaly skvěle a byla na ně nekonečná fronta. My je vyzkoušíme příště. Ale i párky v rohlíku měli dobrý a na rozdíl od hotdogů za 150,- na náměstí tyhle stály jen 30 Kč.

Večer jsme objevili podnik Na Sklípku. Já fakt nevím, jestli je to bar, vinárna, restaurace nebo co je to. Ale byla tam moc milá obsluha a měli super tatarák. Hráli jsme tam pexeso a bylo nám tam hrozně dobře :-).

Ráno jsme vyrazili na snídani znova do Dvorku. Znova na buchty. V sobotu totiž nebyly. Za 45 Kč dostanete ještě teplou, měkkou, mastnou buchtu přes půl talíře. S mákem, tvarohem nebo s povidly. A to není zdaleka všechno, co tam mají. Cokoliv tam ochutnáte, bude dobrý. Ale na ty buchty vyrazte brzy, kavárna otevírá v 9 hodin a klidně se může stát, že v 10 už buchty nebudou. 

Dvorek
Dvorek

Druhou snídani jsme si dali v zámecký zahradě na společný snídani v trávě. Chleba se škvarkovkou, počasí jak na objednávku, příjemná živá hudba, co víc si přát na líný nedělní dopoledne.

Tyhle všechny místa s klidným svědomím doporučuju. Ale projděte si město v klidu sami, určitě tam objevíte ještě daleko víc. Spousta detailů je tak trochu ukrytá a narazíte na ně, když na chvíli přestanete pospíchat a budete se jen tak toulat sem a tam.

Jediný, co nás trošku zaskočilo, že i o víkendu všechny bary zavírají poměrně brzy a město je už dlouho před půlnocí úplně mrtvý. Ale co, o to dřív zase ráno vstává a žije.

Já doufám, že se tam podíváme zase brzy. Už přesně vím, že začneme buchtou ve Dvorku, pak půjdem na zámeckou věž a k obědu si dáme burger z Beef burgru. A dál? Nevím. Něco zase najdeme. Nebo mi něco doporučte. Co si tak ještě v Litomyšli nenechat ujít?