Jak vybírám materiály

10.08.2021

V první řadě vám chci říct, že 99 % úpletů, který používám jsou vyrobený v Český republice. Já to tak prostě mám. Kdykoliv něco kupuju, ať už je to zelenina, tužka nebo látky, snažím se, aby to ke mně mělo co nejkratší cestu. A taky samozřejmě radši podpořím lokálního výrobce, se kterým se v klidu domluvím na všem, co potřebuju. Jistě, když půjdeme do detailů, tak samotná bavlna nebo bambus se u nás nepěstuje, ale to už ovlivnit nedokážu :-) Bohužel ne všechny materiály, který bych ráda používala, se dají u českých výrobců sehnat. Tak prostě většinou šiju z toho, co je aktuálně k dispozici.

Snažím se brát u stejných dodavatelů taky proto, že u nich mám už nějak ověřenou kvalitu. Jenže to taky bohužel neplatí vždycky. Taky se mi stalo, že jsem koupila celou roli úplně stejnýho materiálu a kvalita byla najednou úplně jiná. O to horší bylo, že se to projevilo až po několika vypráních. Doteď mě to moc mrzí a mám z toho špatnej pocit, protože si zakládám na tom, že šiju kvalitní oblečení, který má vydržet roky nošení.


Dneska vám stručně popíšu 4 nejběžnější typy úpletů, který používám. Ať se pak při rozhodování máte kam podívat:

Úplet 100 % bio (organická) bavlna

Z toho bych šila pořád úplně nejvíc nejradši. Jenže! Nabídka barev je hrozně omezená a navíc s nima ani nemám moc dobrou zkušenost. Nevím, čím to může být, ale jsou křehčí. K čemu je pak tričko z bio bavlny, když se vám v něm po dvou vypráních nadělají dírky.

Dost možná je to nějaká chyba výrobce. Takže hledám a pátrám dál a jakmile objevím tu správnou kvalitu, už nebudu šít z ničeho jinýho :-)

Výhody tohodle materiálu jsou velký. Je bez chemie a ekologická zátěž při pěstování bavlny je menší. Když tričko doslouží, dá se nejen recyklovat ale dokonce i kompostovat. Jen pozor na nitě. Běžně se totiž do šicích strojů používají nitě z polyesteru.

Úplet 100% bavlna

Mám ho asi nejradši. Z ekologickýho hlediska je daleko lepší než úplety s příměsí elastanu. Dá se recyklovat (bohužel minimálně, ale o tom napíšu jindy) a dá se taky kompostovat, protože jde čistě o přírodní vlákna.

Taky se s ním skvěle pracuje. Tričko vám vydrží dlouho a nejlíp drží tvar. Nekroutí se a nestane se vám, že z něj polezou vlákna elastanu.

Jeho jediná drobná nevýhoda je, že tolik nepruží. Proto pokud chcete trička na tělo, úzký minišaty, nebo pružnej pas u sukně, není 100% bavlna vhodná. Ale úplně perfektní je na volnější a oversize trička, šaty a mikiny.



Úplet bavlna s příměsí elastanu

Přestože ho nepreferuju, šiju z něj asi nejvíc. Protože ho preferujete vy :-) A taky proto, že se díky pružnosti snadno přizpůsobí různým proporcím. Každá jsme prostě jiná a díky za to. A navíc Bavlna s elastanem je prostě měkčí a pohodlnější. Čím víc elastanu, tím měkčí a pružnější tričko je. Dají se z něj šít tílečka úplně na tělo i legíny. Běžně se používají materiály s podílem 4 - 8 % elastanu.

Bohužel z ekologickýho hlediska to není tak dobrej materiál. Recyklovat se dá, jen pokud obsahuje do 5 % elastanu. Kompostovat se samozřejmě nedá. Často se taky stává, že se vlákna elastanu začnou po pár vypráních trhat a lézt z trička ven. Kolik vyprání vydrží, záleží na kvalitě materiálu. Mně se bohužel právě u jedné role látky stalo, že úplet vydržel sotva pár vyprání. Hrůza.

Úplet bambus s příměsí elastanu

Ano, má elastan, takže u něj platí všechny nevýhody jako u bavlny s příměsí elastanu. A pořád je to viskóza, takže se při jeho výrobě používá hodně chemikálií ☹ Ale! Bambus je prostě super příjemnej materiál. Kdo nevyzkoušel neuvěří. Až najdu výrobce, kterej umí bambusový úplety bez elastanu a bio, budu nejšťastnější :-)

Bambus je nádherně jemnej materiál, podobnej hedvábí. Má skvělý vlastnosti - v létě chladí, má antibakteriální účinky, je krásně prodyšnej, nesmrdí, odvádí pot,...


Tak tohle jsou 4 nejběžnější materiály, který používám. Výjimečně u mě najdete něco jinýho (např. funkční sportovní čelenky).

Budu moc ráda, když mi dáte vědět, kterej materiál vám nejvíc vyhovuje a kterej naopak nechcete nosit.