Grossglocknerská vysokohorská silnice 2/13

13.07.2022

Vysokohorská silnice Grossglockner je jedna z nejkrásnějších panoramatických silnic na světě - říká průvodce. Tak to jsme přece museli vidět.

Großglockner Hochalpenstraße
Großglockner Hochalpenstraße


První zádrhel přišel, když jsme se den před tím na koupališti dali náhodou do řeči s moc milou paní, jejíž manžel měl druhej den ráno jet cyklistickej závod právě po týhle silnici. Ono vás to dopředu nenapade, že vám nějakou silnici můžou prostě jen tak kdykoliv uzavřít. Takže první věc, až se tam budete chystat, zkontrolujte si, co se tam v tu dobu koná. Situace pro nás nakonec nebyla tak hrozná, silnici měli v 11 dopoledne zase otevřít a pro nás to znamenalo, že se můžeme pořádně prospat. 

Další věc, která vás nenapadne je, že si za 48 km silnice budou počítat 38 Eur. No co už, vracet se nebudem. Mimochodem tahle silnice má dokonce i otevírací hodiny. To jsem zjistila teď, když koukám na jejich stránky. Je to prostě víc atrakce než silnice a je potřeba to tak brát.


Haus Alpine Naturschau
Haus Alpine Naturschau
Energiedusche Wasserfall
Energiedusche Wasserfall
Jedna z mnoha zastávek
Jedna z mnoha zastávek


Pokud máte rádi hory a výhledy, bude se vám tu natuty líbit 😊 My jsme stavěli snad na každým možným místečku, až jsem měla pocit, že těch 48 km nikdy neujedeme. Silnice se kroutí (opravdu hodně kroutí, nic pro slabý žaludky) až do neuvěřitelný výšky přes 2500 m nad mořem. Já v tenhle den měla na dovolený poprvý a naposledy na sobě svou softshellovou bundu. 


Někde na začátku cesty
Někde na začátku cesty
Fuscher Törl
Fuscher Törl
Edelweißspitze
Edelweißspitze
Edelweißspitze
Edelweißspitze


Vrcholem cesty je Výšina císaře Františka Josefa, odkud uvidíte zbytky rychle mizícího :-( ledovce Pasterze a nejvyšší horu Rakouska Grossglockner (3798 metrů). Teda když budete mít štěstí a neuvidíte místo toho těžký šedý mraky jako my. Když budete mít ještě větší štěstí, možná zahlídnete sviště nebo kamzíka. Ani to jsme neviděli. Ale mně nakonec úplně stačily výhledy a kytičky.


Kaiser-Franz-Josefs-Höhe
Kaiser-Franz-Josefs-Höhe
Kaiser-Franz-Josefs-Höhe
Kaiser-Franz-Josefs-Höhe


Když to shrnu, těch 38 Euro stojí za to. Vlastně jen průjezd Rakouskem na cestě domů nás potom stál zhruba stejně (dálniční známka a tunely). U vjezdu dostanete mapu a samolepku. Silnice je krásná a udržovaná, parkoviště jsou všude zdarma, záchody taky, restaurace bez vysokohorský přirážky. I přes vysokej poplatek je tu silnější provoz a předjíždět se tu fakt nedá. Motorkářům bych doporučila všední dny ráno. My jeli v neděli, ale jsme víc na ty výhledy a kochání, tak nám pomalejší cesta nevadila.

Hezkou stránku s informacema v češtině najdete tady.

Naše další cesta už směřovala do Itálie, ale nejdřív bylo potřeba překonat nekonečně zatáček dolů stejně jako cestou nahoru. Dolů je to sice taky krásný, ale už jsme to vzali trošku rychleji.

Následoval přejezd po Vista Panoramica Tre Cime Lavaredo. Až tam pojedeme příště, určitě tam chceme strávit víc času. Je to nádherná cesta a ani není třeba nic platit za průjezd 😊


Lago di Landro
Lago di Landro
Passo Falzarego
Passo Falzarego


A ještě navečer jsme projeli přes Passo Falzarego. Byli jsme utahaný, hnala se na nás bouřka a bylo nám dobře 😊

Další část zase zítra...