Benátky 5/13

18.07.2022

Bála jsem se, že se mi v Benátkách nebude líbit. Všichni tvrdí, že to tam celý smrdí, je to přecpaný lidma a na oběd v restauraci tam běžnej smrtelník nemá peníze. Jenže není to tak. Byli jsme připravený na všechno a nestalo se nic z toho.

Benátky
Benátky

Auto jsme nechali zaparkovaný v parkovacím domě na pevnině (v Mestre) a s batůžkama vyrazili vlakem na ostrovy. Vlak stojí 1,40 Euro na osobu. Parkování stálo okolo 30 Euro na dva dny, ale je potřeba ho zamluvit dopředu. Přímo na ostrov se dá dojet autem po mostě, ale stejně musíte nechat auto hned na okraji ostrova. Vlak vás doveze dál do centra. Navíc parkování až na ostrově je dražší.

Vlak byl prakticky prázdnej, čistej, klimatizovanej a pohodlnej. Myslím, že jsem si Benátky zamilovala hned, jak jsme vylezli z nádraží. A než jsme se rozkoukali, přiběhla k nám ta milá Němka, která nám prodala za polovinu jízdenky na lodě - tzv. vaporetta. Koupili si s mužem za zvýhodněnou cenu jízdenky na 7 dnů a po pěti dnech jeli domů. A nám jízdenky na 2 dny úplně stačily. Dvoudenní jízdenka stojí normálně 30 Euro, ale jedna jízda stojí 7,50 Euro. My jsme nebyli úplně rozhodnutý a tak to paní elegantně vyřešila za nás.

Jízdenky na vaporetta
Jízdenky na vaporetta


I když... Všechny průvodce nás předem varovaly, jak jsou Benátky drahý a nevlídný město. Jak se tam každej snaží vydělat a jak nemáme nikomu naletět. A my si hned po výstupu z vlaku koupíme za 30 Euro od cizí paní dvě papírový kartičky, co na nich není ani datum ani nic, čeho bysme se mohli chytit. Učím se věřit v lidi :-) A někdy to i vychází :-)

Více informací o vaporettech najdete tady. Ale hodně štěstí, přehledný to teda nemaj.


První pohled od nádraží
První pohled od nádraží
Benátky
Benátky


Benátky jsou zážitek! Když se koukám zpětně na celou naši dovolenou, tak Benátky pro mě byly asi úplně nejvíc. Nevím, jestli to tu třeba v srpnu nějak smrdí, ale na začátku června vůbec ne. Samozřejmě v domech je trochu cítit vlhko (taky stojí ve vodě) ale není to nic hroznýho. Oblečení vám tam nezvlhne, papíry taky ne, nikde nic neplesniví. Teda aspoň ne tam, kde jsme byli a bydleli my.

Ceny v Benátkách jsou úplně normální. Stejný jako jinde v Itálii. A stejně jako jinde v Itálii musíte počítat s tím, že pozdní oběd si nikde nedáte. Restaurace prostě odpoledne nevaří. Někde od 14, někde od 15 hodin. Kuchyň se otevírá zase až na večeře. Další skvělá věc je, že všude po ostrovech najdete fontánky s pitnou vodou. Stačí mrknout na mapy.cz, kde jsou hezky zakreslený.


Benátky
Benátky


Gondoly jsou drahý, tuším asi 80 Euro na hodinu, možná dokonce jen na půl hodiny. Je to krásný, ale my jsme tuhle atrakci vynechali. V některých místech najdete gondolu jako "přívoz", která vás převeze na druhou stranu hlavního kanálu a za tu zaplatíte jen 2 Eura na osobu. Ale ani tu jsme nezkoušeli. My jsme se pohybovali hlavně po svých nebo vaporettama. Nejkouzelnější projížďka je za soumraku linkou č. 1 po Canal Grande. Tam jsem se do Benátek zamilovala definitivně. A samozřejmě Piazza San Marco. Nejpůsobivější je taky po setmění. Ale ono je to tam opravdu krásný celý.Některý vaporetta byly nacpaný k prasknutí a některý zase ne. Neobjevili jsme v tom klíč. Asi je to o štěstí. Trošku otravný bylo, že tam byly povinný respirátory, ale chápu to.

Na severu Benátek najdete taky židovskou čtvrť a naproti ní přes kanál rio della Misericordia je krásně živý nábřeží se spoustou studenských podniků a barů. Zase úplně jiný místo než centrum Benátek.

Jestli vás víc lákají návštěvy kostelů, paláců, muzeí a dalších památek, popřemýšlejte, jestli se vám nevyplatí pořídit si Venezia unica city pass. Více tady

V ceně jsou vstupy do památek, doprava a další věci. My jsme tuhle možnost ani nezvažovali, takže přesně nevím, jak to funguje.

Naše dva dny tady utekly jako voda. Když budete mít čas, určitě si projeďte ostrovy. My stihli jen Murano. Když nebudete mít čas, klidně se na ně vykašlete a nikam se nežeňte. Samotný Benátky úplně stačí.Nebudu vypisovat, co všechno v Benátkách můžete vidět, to se dočtete v každém průvodci. Hezká stránka je například tahle, ale najdete jich napříč internetem spoustu.

Později ve Slovinsku jsme potkali Welšana, který byl v Benátkách dva týdny před náma a byl stejně jako my překvapený, jak málo je tam turistů. Prý je to ještě částečně kvůli covidu a částečně proto, že lidi z Ameriky a z Asie v součastný situaci nechtějí lítat na dovolenou do Evropy. Prý mají pocit, že přiletí prakticky do války. Já teda nevím, co je na tom pravdy, ale na Američany ani Asiaty jsme tam opravdu nenarazili.


Nejsme tu naposledy :-)
Nejsme tu naposledy :-)


Jo a víte, co je ještě na Benátkách bezva? Že tam nejezdí auta, motorky ani kola. Jen lodě. Po ulicích se lidi pohybujou jenom pěšky. To město je tak úplně jiný než všechny ostatní města na světě. Je krásný daleko víc, než jsem čekala. 


Pokračování naší cesty zase zítra :-)